- Sanitní služba Klatovy, s.r.o.
- Nadace Křižovatka

Světový den ledvin v Klatovské nemocnici - 8. března 2018

Co je to Světový den ledvin?

SDL je preventivní akce, při níž se příchozí dozví z bezplatných vyšetření a anamnézy, jaké je u nich riziko onemocnění ledvin. Loni bylo riziko zjištěno u třetiny vyšetřených a u desetiny dokonce vysoké riziko. Zároveň se lidé dozví, jak problematická jsou onemocnění ledvin a pozdní odhalení onemocnění. Zájemci si mohou prohlédnout i pracoviště dialyzační jednotky, kam musí na několik hodin týdně docházet lidé s těžkým poškozením ledvin. 

Kdy a kde?

SDL se letos v Klatovské nemocnici uskuteční ve čtvrtek 8. března a to od 9 do 14 hodin v přednáškovém sále proti jídelně (vstup z monobloku). Cesta bude značena od hlavního vchodu.

Kdo by se měl hlavně zúčastnit?

Akce je pro širokou veřejnost. Zejména by ale měli zvážit návštěvu lidé starší 50 let (s věkem se zvyšuje riziko nemoci) a lidé, kteří mají problém například s vysokým tlakem nebo se jim opakují infekce nebo trpí cukrovkou nebo berou pravidelně léky proti bolesti. A nemusí jít o kombinaci všech problémů. Stačí i pouze jediný a ani absence popsaných komplikací riziko nemoci ledvin nevylučuje

Proč se mám nechat vyšetřit?

  • 10procentní riziko - Onemocněním ledvin trpí desetina populace.
  • Zákeřný společník - Onemocnění ledvin v počáteční fázi nemocný sám neodhalí. Neprojevuje se a nemocný nemusí mít vůbec žádné potíže. Zjistit ho může jen odborné vyšetření. Sám pacient onemocnění zpravidla zjistí až v pozdější fázi s prvními skutečnými zdravotními komplikacemi, kdy už ale léčba nemusí být dostatečně účinná, jako kdyby byla zahájena v počáteční fázi. Komplikace pak už přetrvají, nebo se dokonce i zhoršují.
  • Část života v nemocnici a horší kvalita života – Pacienti s těžkým selháním ledvin jsou závislí na dialýze. Musí až třikrát týdně docházet do nemocnice, vždy na čtyři až pět hodin. Transplantaci ledviny lze provést jen u části nemocných. 
  • Zabiják - Těžké selhání ledvin často i přes maximální léčbu vede ke smrtelným komplikacím. 
  • Extrémně drahá léčba – Léčba pacientů s těžkým selháváním ledvin je finančně velmi náročná. 

Bude opět součástí i slevová akce v lékárnách Klatovské nemocnice?

Ano. Na letácích s pozvánkou nebo přímo při vyšetření budou k dispozici slevové kupony  na volně prodejné pří léky a doplňky stravy k prevenci onemocnění ledvin a močových cest. 

Co tedy budu dělat 8. března?

Nepodceňujte prevenci a přijďte na bezplatné vyšetření do Klatovské nemocnice.

A co když nestihnu vyšetření při Světovém dni ledvin?

Vyšetření vám na vyžádání zprostředkuje váš praktický lékař. 

Tisková zpráva k preventivní akci SDL v Klatovské nemocnici odklikem zde

Ke stažení, distribuci, vytištění


    ledviny
Klatovská nemocnice, a.s.
Plzeňská 929, 339 01 Klatovy
IČO: 26360527 DIČ: CZ26360527

Klatovská nemocnice a.s. © 2018
Webdesign Estetica online s.r.o.