Klatovský deník: Otcové jsou u porodu žádaní

10.11.2014 - galerie

Klatovy – Počet porodů, při kterých má maminka s sebou doprovod, stoupá. V současné době si zhruba 90 procent rodiček k porodu v Klatovské nemocnici bere doprovod.

"Doprovodnou osobou je zpravidla partner, tedy otec dítěte, a to rovněž v 90 procentech případů. V ostatních případech to bývá nejčastěji matka nebo sestra rodičky," informoval mluvčí Klatovské nemocnice Jiří Kokoška.

Jednou z maminek, která byla ráda, že měla manžela u sebe, je Eliška Jandová z Klatov. "Neodvedu si představit, že bych tam byla sama. Manžel mi byl obrovskou oporou, pomáhal mi, staral se o mě. Byl opravdu úžasný a já jsem mu za to dodnes vděčná. Rozhodně to doporučuji i svým kamarádkám," řekla Deníku Jandová. Někteří dokonce říkají, že si pak muži žen více váží, protože vidí, čím vším musí žena projít a jakou bolest při porodu vytrpí.

Podle mluvčího nemocnice za poslední dva roky podíl osob doprovázejících rodičku mírně stoupl. "Personál to doporučuje a od letoška je možná i přítomnost u operativně vedeného porodu císařským řezem," zmínil Kokoška.

Primář gynekologickoporodnického oddělení Bohumil Kuneš přítomnost otce u porodu jednoznačně doporučuje. "V danou chvíli je otec pro rodičku velkou psychickou pomocí a posiluje to i do budoucna citový vztah v rodině mezi partnery i mezi otcem a dítětem," uvedl Kuneš.

Klatovská nemocnice je na přítomnost doprovodu u porodu dobře připravena. "Při porodním boxu má doprovod k dispozici i vlastní místnost, kde je připraven nápoj, uloží si tam osobní věci a při delším průběhu porodu si tam může i odpočinout. Samozřejmostí je hygienický oblek," doplnil primář.

Porodnice mimo to umožňuje pobyt otce v porodnici i během následné hospitalizace rodičky a novorozence, než jsou puštěni domů. "Na tuto službu si zatím veřejnost teprve zvyká. Je využívána jen minimálně v jednotkách případů ročně, ale i zde zájem mírně stoupá," dodal Kokoška.

Ne všechny ženy ale chtějí, aby se manžel nebo přítel porodu zúčastnil. "Popravdě přiznávám, že jsem nechtěla, aby mě manžel viděl, jak křičím a jak jsem upocená. Bála jsem se, že bych se mu pak zošklivila," svěřila se jedna z rodiček Nikola Bláhová z Klatovska. V ostatních případech musí tatínek být doma, protože hlídá dříve narozené děti.


    O nemocnici > V médiích > 18.11.2014 KD - otcove u porodu
Klatovská nemocnice, a.s.
Plzeňská 929, 339 01 Klatovy
IČO: 26360527 DIČ: CZ26360527

Klatovská nemocnice a.s. © 2018
Webdesign Estetica online s.r.o.