Milena Stárková: Interní medicína je základem každé nemocnice (Rozhled 10/15)

14.10.2015 - galerie

Už nějakou dobu to mezi lékaři a dalšími pracovníky ve zdravotnictví vře. Žádají o navýšení svých platů, které, po pravdě řečeno, ne ve všech zařízeních jsou vzhledem k náročnosti této profese přiměřené. Po různých vyjednáváních mezi odbory a vládou už je jasné, že dostanou od ledna přidáno pět procent. Odboráři ovšem namítají, že pouze pětiprocentní navýšení může ohrozit chod českých nemocnic. O tom ví své také členka Rady Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Ing. Milena STÁRKOVÁ (ČSSD). Ta nedostatek zdravotnického personálu řeší již nějakou dobu.

Scan rozhovoru z měsíčníku Rozhled - říjen/2015

Paní radní, říkáte, že se s těmito problémy potýká hlavně interna...

Vnitřní lékařství (interní medicína) je jedním ze základních oborů klinické medicíny. Zabývá se diagnózou a nechirurgickou léčbou onemocnění vnitřních orgánů u dospělých. Je to taková křižovatka komplexní péče, většina nemocných, kteří mají více chorob najednou, projde právě rukama internistů. V současné době chybějí na odděleních nemocnic v celé ČR především internisté.

Proč není zájem o práci na interně?

Jsme moderní společností se špičkovou zdravotní péčí. To s sebou přináší i nové, velmi lukrativní obory. Řada mladých lékařů v nemocnici začíná, ale časem přejde do ambulantní sféry, kde jsou „svými pány“. Problémem je i současný, příliš složitý systém postgraduálního vzdělávání lékařů. Absolventi medicínského studia utíkají do zahraničí nebo třeba k farmaceutickým firmám. Přestože se konečně pracuje na zákonech, které specializační vzdělávání lékařů zjednoduší, výsledek procesu můžeme očekávat až za několik let. Lékaři na trhu prostě chybějí a internisté obzvlášť.

Jak si s personální situací poradí Plzeňský kraj?

Chceme zatraktivnit práci zdravotníků v krajských nemocnicích. Máme připraveno memorandum o spolupráci jak s Fakultou zdravotnických studií ZČU, tak s Lékařskou fakultou UK v Plzni. Na memoranda navážeme smlouvy o stabilizačních příspěvcích a smlouvy o stipendiích. Od podzimu budeme formou finančních bonusů lákat lékaře a zdravotní sestry do našich nemocnic. Snažíme se, podle možností rozpočtu Plzeňského kraje, pravidelně navyšovat mzdy zaměstnanců. Není to snadné, protože jsme neustále kritizováni opozicí (TOP 09, Starostové, ODS) za vysoké příspěvky našim nemocnicím. Těžko se ale konkuruje úspěšné Fakultní nemocnici, která nabízí lékařům i sestřičkám platy vyšší.

Mění se situace v oboru vnitřního lékařství?

Všichni víme, že populace stárne. To s sebou přináší skutečnost, že do nemocnice přicházejí stále starší pacienti. Mají již většinou více chorob najednou a je velmi obtížné je léčit. Často se léčba komplikuje, prodlužuje a prodražuje. Na interně dnes vidíme mladšího člověka ojediněle, jde o obor léčící především geriatrické pacienty. U starého člověka je nemocí zasažena často i psychika, což činí vyšší nároky na veškerý zdravotnický personál. K úspěšné léčbě patří jistě i vlídné slovo, které motivuje pacienta k návratu do běžného života. Ne každý zaměstnanec má k takové úloze , kde nestačí jen odborná erudice, dostatečné předpoklady.

Co můžeme udělat pro své zdraví?

Měli bychom více přemýšlet o svém stravování. Nedávno jsem viděla v televizi reportáž o tom, že ve školní jídelně uvaří párek s čočkou a děti čočku nesní. Za peníze od rodičů si potom nakupují v automatech nezdravé pochutiny. Rodiče se následně diví, proč je jejich potomek často nemocný, když „vypadá tak pěkně.“ Přitom to vůbec není o penězích, potraviny s vlákninou jsou za pár korun. Zdraví si můžeme zlepšit a udržet rozumným sportováním a pohybem na čerstvém vzduchu. V nedávném průzkumu se ukázalo, že lepší tělesnou zdatnost mají městské děti před těmi z vesnice. Důvodem je lepší nabídka sportovních aktivit ve městech. Na interně se sice léčí dospělí, ale prevence začíná již v dětském věku.

Máte vzkaz pro zdravotníky?

Mnozí z nich, když si své povolání vybírali, měli určitou vizi. Proto, aby byli skutečně plnohodnotnými zdravotníky, musí dát své práci empatii, lásku a porozumění. Několikrát jsem se přesvědčila, že spokojenost pacienta je přímo úměrná chování zdravotníků. Děkuji všem, kteří ke svému náročnému povolání umí dávat něco navíc.


    O nemocnici > V médiích > 14.10.2015 milena starkova rozhovor
Klatovská nemocnice, a.s.
Plzeňská 929, 339 01 Klatovy
IČO: 26360527 DIČ: CZ26360527

Klatovská nemocnice a.s. © 2018
Webdesign Estetica online s.r.o.