Klatovský deník: S porodností stoupají i náklady

22.8.2013 - obrázek

V letošním roce se narodilo 412 dětí, zatímco vloni jich za stejné období bylo 293

Klatovy – Nepříliš slavná pověst klatovské porodnice je zřejmě ta tam. V prvních sedmi měsících letošního roku se tam narodilo 412 dětí, zatímco za stejné období v loňském roce jich bylo 293. Meziroční nárůst je tak 40 procent. Má to však i své zápory – nemocnici rostou náklady, které jí zatím pojišťovny nezaplatí.

Za nárůstem porodnosti stojí zřejmě především nové prostředí a zvědavost rodiček. "Prostředí, zejména pro rodičky, hraje velkou roli. Pokoje jsou určitě komfortnější a příjemnější pro jejich pobyt, než byly ve staré budově, a mohou mít i větší důvěru v nové vybavení," řekl primář gynekologicko¬porodnického oddělení Klatovské nemocnice Bohumil Kuneš.

"Jela jsem rodit do Klatov, protože tady mám sestru a ta mě přesvědčila, že klatovská porodnice je nejlepší. Jsem ráda, že jsem ji poslechla, protože jsem tady moc spokojená. Všichni jsou moc hodní a sestřičky jsou ochotné. Vybavení je tady opravdu super," řekla Deníku jedna z rodiček Eva Veseláková ze Kdyně.

Zvýšený zájem o porodnici lze prý přičíst i Kunešově práci mimo nemocnici. "Primář objíždí své kolegy z ambulancí ve spádových oblastech nemocnice a představuje jim pracoviště i svůj tým. Nárůst nespočívá v tom, že by cílil na ženy z jiných regionů. Primář už při nástupu deklaroval, že jeho hlavní snahou bude vrátit do Klatovské nemocnice ženy z Klatovska, Sušicka, Horažďovicka či Nepomucka, které dříve jezdily rodit nebo se léčit jinam. To se mu daří. Mezi operovanými a rodičkami přibývají hlavně ženy ze spádových oblastí nemocnice," uvedl mluvčí Klatovské nemocnice Jiří Kokoška.

Plné pokoje

Nárůst je vidět také na oddělení šestinedělí, které je v posledních týdnech prakticky pořád téměř plné. Místo se prý ale vždy pro každou ženu najde. "S kolegy z dětského oddělení můžeme veřejnost ujistit, že se nikdy nestane, že bychom rodičku museli odmítnout. Naše oddělení má dostatečnou kapacitu, aby obsloužilo celou spádovou oblast a třeba i zájemkyně ze Strakonicka nebo Plzně," ujistil Kuneš.

Vyšší náklady

Nárůst gynekologických výkonů a porodů je však pro nemocnici i určitou nevýhodou. S růstem objemu práce rostou oddělení i náklady. V současném systému financování zdravotnictví to ale automaticky neznamená i proporcionální zvýšení výnosů. Klatovská nemocnice proto jedná se zdravotními pojišťovnami o úpravách úhrad tak, aby pokryly náklady zvýšené výkonností. Už v červnu navštívil nemocnici například ředitel VZP Zdeněk Kabátek, aby byl mimo jiné i s touto věcí seznámen. Projevil o téma zájem a vyzval k jednání regionální vedení pojišťovny. "První kolo jednání na toto téma se konalo hned v červenci. Konkrétní informace od VZP bychom měli dostat v září," uvedl ředitel nemocnice František Lešundák.

Výkonnost výrazně roste i na gynekologii. Od března se tam začalo operovat v režimu jednodenní chirurgie. Za pět měsíců takto gynekologové odoperovali zhruba stovku pacientek. "Výhodou operací v režimu jednodenní chirurgie je pro pacientky větší flexibilita k jejich potřebám a kratší pracovní neschopnost. Pro nemocnice je výhodné, že se sníží náklady na hospitalizaci, která se zkracuje pouze na jediný den, kdy je operace provedena, a noc, kdy po operaci zůstává pacientka na pozorování. Pokud je její stav dobrý, odchází druhý den domů," vysvětlil Kokoška. Patrný nárůst je i u výkonů v normálním režimu, a to téměř o 100 %.


    O nemocnici > V médiích > 22. 8. 2013 - porodnice
Klatovská nemocnice, a.s.
Plzeňská 929, 339 01 Klatovy
IČO: 26360527 DIČ: CZ26360527

Klatovská nemocnice a.s. © 2018
Webdesign Estetica online s.r.o.