Klatovský deník: Záchranáře zaměstnávají úrazy, přibývá pádů z kola

25.7.2013 - obrázek

I přes horka lékaře nezaměstnávají dehydratace ani úpaly, více je ale dětských angín

Klatovsko – Letní měsíce s sebou přinesly i vyšší počet úrazů. Velmi často mohou za výjezd záchranářů na Klatovsku různé pády, z nichž některé jsou velmi kuriózní – jeden člověk se například zranil po pádu na řadicí páku. Jako každý rok nechybí ani různá sečná či řezná zranění, například jeden z šéfů dětské organizace na Klatovsku přišel před dvěma týdny o prsty na ruce při přípravě tábora. Poněkud překvapující naopak je, že lékařům z Klatovské nemocnice zatím žádnou práci nepřidělala vedra – nemuseli dosud řešit dehydratace ani úpaly.

Přibylo pádů z kola

Jen na chirurgické ambulanci Klatovské nemocnice ošetří v současné době zhruba dvě stě úrazů týdně. „Nejčastější jsou různá řezná, sečná a tržná poranění hlavně po poranění pracovními nástroji, jako jsou cirkulárka, motorová pila či sekyra. Velmi častá jsou poranění hlavy hlavně po pádu v opilosti, hodně je různych zlomenin končetin po prostých pádech, teď v létě je i dost poranění hrudníku a břicha s mnočetnými zlomeninami žeber a poraněním orgánů dutiny břišní po dopravních nehodách, pádech z výšek a podobně,“ informoval chirurg Jiří Žabka. Zároveň potvrdil, že v posledních letech na Klatovsku přibývá úrazů po pádu z kola. Ze zmíněných dvě stě úrazů, které nyní ambulance ošetří týdně, jde zhruba o každý pátý či šestý.

Fakt, že přibylo úrazů po různých pádech, potvrzuje i krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková. „Kromě těch tradičních, jako jsou pády z kol, ze schodů, z koně či z postele – to samozřejmě v případě starých lidí – tak jsme letos v červnu či červenci na Klatovsku vyjížděli například k pádu na řadicí páku, pádu dítěte z kolotoče či dvěma pádům z invalidního vozíku, s tím se nesetkáváme často,“ uvedla Ptáčková, podle níž jako každé léto přibylo i výjezdů ke rvačkám, opilcům a také k sečným či řezným zraněním, způsobeným pilami.

Více je angín

I přes panující vedra dětské i interní oddělení Klatovské nemocnice shodně hlásí, že nezaznamenala žádné dehydratace z horka či větší množství úpalů. „U nemocí teď mírně přibyly angíny. Týdně je hospitalizováno zhruba pět dětí s angínou a v těchto vedrech se u některých případů, což jsou zhruba dva z těch pěti, prokáže infekční mononukleóza,“ upozornila lékařka dětského oddělení Martina Vracovská a dodala, že nemocnice zatím nezaznamenala u dětí žádné uštknutí hademči klíšťová onemocnění.

Velmi tragická bilance je letos na Klatovsku v případě utonutí, jen v červnu a červenci tam takto přišli o život tři muži. Při povodních se utopil muž ve strouze v Měčíně a v Sušici přišli o život dva vodáci, kteřívnoci spadli do Otavy. Zde ale podle všeho roli sehrál alkohol.


    O nemocnici > V médiích > 25. 7. 2013 - Klatovský deník: Záchranáře zaměstnávají úrazy,…
Klatovská nemocnice, a.s.
Plzeňská 929, 339 01 Klatovy
IČO: 26360527 DIČ: CZ26360527

Klatovská nemocnice a.s. © 2018
Webdesign Estetica online s.r.o.