Na přání rodičky odebíráme pupečníkovou krev

Porodnice v Klatovech nabízí rodičkám možnost odběru pupečníkové krve a přibývá žen, které nechávají po porodu pupečníkovou krev dítěte odebrat. Odběr provádí personál nemocnice pro společnost Cord Blood Center (CBC), která zajišťuje zpracování a úschovu krve.

Co je pupečníková krev a co kmenové buňky?

Pupečníková krev se nachází v placentě a pupeční šňůře miminka. Pupečníková krev obsahuje více typů kmenových buněk, které se využívají například k léčbě onkologických a hematologických onemocnění, nebo v regenerativní medicíně. Pomocí kmenových buněk je možné zlepšit kvalitu života i tam, kde se dosud využívaly pouze kmenové buňky z kostní dřeně (po chemoterapii, po ozařování).

V současné době probíhá mnoho výzkumů a klinických studií, které směřují k využití kmenových buněk při dětské mozkové obrně, cukrovce. Vývoj medicíny je natolik dynamický, že využití kmenových buněk je bráno jako biologická pojistka do budoucnosti.

Jak odběr probíhá? Kdo kmenové buňky uchovává?

Odběr pupečníkové krve se provádí ihned po porodu po oddělení dítěte od pupečníku. Je bezbolestný pro matku i dítě. Lze jej provést i při císařském řezu. Provádí ji pouze proškolený personál. Důležité je nejen množství odebrané krve, ale i kvalita a množství kmenových buněk.

Pupečníková krev se zachycuje do speciálního vaku, je uchovávána v chlazeném boxu a předána společnosti Cord Blood Center ke zpracování. Rodina se výsledky dozví 4 – 6 týdnů po porodu. Kmenové buňky se skladují v tekutém dusíku při – 196°C v zařízeních Cord Blood Center na území České republiky.

Máte zájem o více informací?

Doporučujeme kontaktovat společnost Cord Blood Center na bezplatné telefonní lince 800 900 138. Pracovnice Vám zodpoví veškeré dotazy a v případě zájmu provede registraci. Registrace i předané informace rodičku k ničemu nezavazují. Odběr ale může být proveden pouze na základě nezávazné registrace a podepsaného informovaného souhlasu s odběrem. Rozhodnutí o uskladnění je pouze na rodičích po obdržení výsledu odběru.

Kolik stojí odběr?

Aktuální ceny si ověřte na informační lince Cord Blood Center nebo na www.cordbloodcenter.cz. Odběr a uskladnění není hrazeno ze zdravotního pojištění. Úhrada je plně na klientovi – rodičích.


    Služby > Odběr pupečníkové krve
Klatovská nemocnice, a.s.
Plzeňská 929, 339 01 Klatovy
IČO: 26360527 DIČ: CZ26360527

Klatovská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.